Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Horné Štitáre

Telovýchova

Nenašli sa žiadne akcie

História futbalu v obci.

Futbal v našej obci sa začal hrať pred rokom 1948, kedy bolo vymerané a upravené ihrisko. Zakladateľmi a prvými funkcionármi pod vedením vtedajšieho učiteľa Ladislava Dieru boli: Ján Lacika, Pavol Valent, Eduard Macho, Ľudovít Macho, Dezider Ďaďan, Jozef Kučerka, Jozef Halás a ďalší. Mužstvo v 50-tych až 60-tych rokoch tvorili hráči:
bratia Lacikoví - Ján, Jozef, Ladislav,
bratia a bratranci rodiny Machových – Ľudovít, Milan, Marcel, Ján, Július, Alfonz, Miroslav a Vít,
z rodiny Streďanských – Silvester, Albín, Marek a Alojz,
z rodiny Kolkových – Jozef, Vladimír, Alojz,
z rodiny Fulkových – Ľudovít a Ján,
ďalej Milan Procházka, Tibor Adamec, Ing. Vladimír Ďaďan, Aladár Ondrejka, Ernest Lence, Goga Rudolf.

Doba po založení futbalového oddielu bola veľmi ťažká, hráči sa na výstroj museli poskladať sami, neskôr peniaze získavali z brigádnických aktivít. Začínalo sa priateľskými zápasmi doma aj mimo obce. Ako dopravný prostriedok slúžili bicykle alebo konský povoz. Po založení JRD to bolo trochu modernejšie – na traktorovej vlečke a neskôr na nákladnom aute. Výstroj pre futbalistov po vzniku MNV bola na chodbe v jednej skrini, pred zápasmi sa hráči obliekali na chodbe bez stoličiek alebo doma. Po zápase sa umývali v potoku alebo pri studni vo dvore rodiny Streďanských. Majstrovské futbalové zápasy hrávali v najnižšej okresnej súťaži v štvrtej triede.
Po roku 1960 začal futbal výkonnostne rásť. V roku 1965 sa mužstvo umiestnilo na druhom mieste a postúpilo do baráže o postup do tretej triedy, ktorá sa hrala v Nadliciach. Baráže sa mali zúčastniť mužstvá Horných Štitár, Kolačna a Slatiny nad Bebravou. Odohral sa zápas Kolačno : Horné Štitáre s výsledkom  1: 0, Slatina nepricestovala. Keďže mali postúpiť dve mužstvá postúpilo Kolačno a aj Horné Štitáre. Tretiu triedu hrali 2 roky, potom zostúpili do štvrtej triedy. 
V roku 1967 sa za pomoci JRD a OV ČSTV vybudovali kabíny bez vody a elektriny (dnešný bufet). V tom čase sa obetavo o futbal v Horných Štitároch staral pán Jožko Halás. V roku 1968 mužstvo rozohralo jesennú časť, ale pre odchod viacerých hráčov na vojenskú službu a do vzdialených učilíšť súčasť nedohralo. Činnosť sa obnovila znovu v sezóne 1970 – 1971 a odvtedy sa naše mužstvo v organizovaných súťažiach zúčastňuje nepretržite až dodnes. V tretej triede účinkovali Horné Štitáre 19 rokov a v roku 1991 postúpili do druhej triedy.
Káder mužstva v 60-tych a 70-tycvh rokoch tvorili: Oliver Daniš, Jozef Bobula, Stanislav Macho, Jozef Králik, bratia Haloví - Jozef a Ladislav a Július Fulka.
V tom období nám tiež vypomáhali hráči z Urminiec:
Aladár Chudý, Marek Vinkler, Jozef Bago, Ľudovít Halák, Milan Habaj.

Zostavu mužstva 70-tych a 80-tych rokov tvorili:
Juraj Mrižo, František Borovička, ZdenkoUhrík, Ladislav Ďaďan, Ľubomír Gulík, Dušan Macho, Marián, Štefan, Emil a Imrich Fulkoví, Július, Róbert a Stanislav Ondrejkoví, Jozef a Alojz Mihálikoví, Ján Adamkovič, Jaroslav Múčka, Jozef Miloš a Pavol Vančoví, Alfonz Sedlár, Alojz Macho, Vladimír a Dušan Ďurkovičoví, Pavol Rusnák, Július Gríč, Jozef a Vladimír Streďanskí, Jozef Paška.

V roku 1978 boli vystavané nové kabíny aj s tribúnou a v tom období aj začalo veľmi úspešné napredovanie nášho futbalu. Vtedy začal u nás pôsobiť ako hrajúci tréner pán Štefan Daňo z Topoľčian, ktorý v minulosti obliekal prvoligový dres Lokomotívy Košice, Brna a Vítkovíc. Po ňom tu taktiež úspešne pôsobili väčšinou ako hrajúci tréneri: Michal Keler, Ing. Ján Bosák, Ing. Ján Cintula, Ivan Mikuláš, Štefan Meszároš, Leonard Jakubička, z domácich Marián Fulka, Jozef Pástor.

Za pôsobenia menovaných trénerov sa výkonnosť našich hráčov stupňovala a v sezóne 1990 – 1991 mužstvo postúpilo do druhej triedy, ktorá bola zhodná, čo sa týka účastníkov, s dnešným majstrovstvom okresu. Ako nováčik začalo naše mužstvo veľmi dobre, keď dokázalo zvíťaziť v úvodných zápasoch s takými súpermi ako boli Urmince, Radošina, Nitrianska Blatnica a po šiestich kolách bolo na druhom mieste. Po jesennej časti skončilo na šiestom mieste. Jar sa však nevydarila, zranili sa viacerí hráči, ktorých sa nedokázalo nahradiť, mužstvo skončilo na 13 mieste, čo znamenalo zostup do tretej triedy.

Do druhej triedy sa mužstvo vrátilo v sezóne 1994 – 1995, pod vedením trénerov Ing. Bosáka a Ing. Cintulu. V sezóne 1997 a 1998 podávalo mužstvo slabšie výkony a skončilo na predposlednom 15. mieste, ktoré však stačilo na udržanie sa v súťaži. Na jeseň 1998 – 1999 prevzal mužstvo hrajúci tréner pán Milan Hrmo. Doplnil mužstvo kvalitnými hráčmi a tiež sa vrátili naši odchovanci z vyšších súťaží (Aladár Macho, Alin Hoško) a výsledkom bolo hneď štvrté miesto už v jesennej časti súťaže. Pred jarnou časťou v prípravnom období odohralo naše mužstvo niekoľko prípravných zápasov s mužstvami z vyšších súťaží. Na jar podávalo vyrovnané výkony a štvrté miesto si udržalo. Štart do jesennej časti súťaže sa nám vydaril a s mužstvom Topoľčian B sme súperili o prvé miesto. Napokon sme v ročníku 1999 – 2000 skončili druhý. V sezóne 2000 – 2001 si mužstvo udržalo svoju štandardnú formu a skončilo celkovo na druhom mieste. V sezóne 2001 – 2002 podávalo mužstvo striedavé výkony a skončilo na siedmom mieste. V zimnej prestávke došlo k zmene trénera, pán Milan Hrmo odišiel trénovať Slovan Bojná a nahradil ho hráč nášho mužstva pán Dušan Martinka. V jarnej časti mužstvo zlepšilo výkony a skončilo na štvrtom mieste. V sezóne 2002 – 2003 jesenná časť mužstvo nezastihla v najlepšej forme a postupne sa prepadávalo zo štvrtého miesta až na dvanáste. Na jar sa mužstvo o čosi zlepšilo a posunulo sa celkovo na desiate miesto. V sezóne 2003 – 2004 v jesennej časti futbalisti nezačali najlepšie a skončili celkovo na dvanástom mieste. V nasledujúcej sezóne 2004 – 2005 už v jeseni podávalo mužstvo slabé výkony a skončilo na poslednom štrnástom mieste, ktoré sa ani do konca súťaže nepodarilo opustiť a to znamenalo zostup do najnižšej súťaže. Sezónu 2005 – 2006 odohrali priemerne a skončili na piatom mieste. V sezóne 2006 – 2007 mužstvo začalo trénovať pod vedením pána Jozefa Pástora. Už jesenná časť naznačila, že je možné pomýšľať na postup do vyššej súťaže. Na jar mužstvo podávalo kvalitné výkony a postúpilo do druhej triedy. V jesennej časti uplynulej sezóny sbolo mužstvo doplnené dorastencami, ale na túto súťaž to bolo málo. Nebolo zvládnutých niekoľko zápasov na úvod jesene a do konca jesene sa mužstvo už z toho nespamätalo a skončilo na poslednom štrnástom mieste. Jarnú časť začali oveľa lepšie, keď z ôsmich zápasov po sebe iba jeden prehrali a to u vedúceho mužstva Rajčian, ktoré nakoniec aj postúpilo. V závere súťaže však chýbalo trochu športového šťastia a navyše nelichotivé umiestnenie mužstiev z nášho okresu v krajských súťažiach dopomohlo k zostupu do nižšej súťaže. Dlho sa žilo v nádeji, že sa zachránia, hráčom nemožno uprieť snahu, chceli prispieť, aby oslavy 60-ho výročia futbalu v našej obci boli veselšie, ale ako to už v živote býva, vždy všetko nevyjde.

Zostava mužstva od 90-tych rokov:
bratia Chochuloví - Jozef, Roman a Igor, Ján Chochula, bratia Kvačákoví - Peter a Jaroslav, bratia Procházkoví – Peter a Pavol, Leonard Jakubička, Pavol a Viktor Balážikoví, bratia Kučerkoví  - Dušan a Tomáš, z rodiny Fulkovýh: Jozef, Miloš, Vladimír a neskôr aj synovia Daniel a Gabriel, Ján Halás a synovia Ján, Juraj a Roman, Milan Leitman a syn Milan, Jozef Čižmárik a syn Juraj, Rastislav Šramatý, Juraj Hippík, Jozef Pástor so synmi Róbertom a Ivanom, bratia Kmeťoví – Miroslav, Dušan, Martin, Rudolf Dostál, Ján a Viliam Jančovičoví, Róbert Fulka, Alin Hoško, Aladár Macho, Štefan Sedlár, Lukáš Paška, Jaroslav Páleník, Slavomír Klobučník, Ivan Ladický, Dušan Martinka, bratia Miroslav a Milan Záňoví.

Mužstvo dospelých, za ktoré hrávalo veľa generácii, sa okrem pravidelných súťaží zúčastňovalo na mnohých turnajoch, ktoré boli spestrením letných futbalových prestávok nielen pre hráčov, ale i fanúšikov futbalu. Medzi také najvýznamnejšie patrila účasť na troch ročníkoch v rodisku zaslúžilého umelca Jozefa Krónera v Staškove, ktorého sa zúčastňovali hráči aj funkcionári s manželkami, pravidelné turnaje v susednej Hajnej Novej Vsi, halové turnaje v Lovči a v Topoľčanoch.

Futbal v Horných Štitároch, to nebolo len mužstvo dospelých. Už vyše tridsať rokov sa súťaží zúčastňuje s malými prestávkami aj mužstvo dorastencov, cez ktoré prešlo a vyrástlo v ňom veľa hráčov uplynulých aj súčasných generácií. S mládežníckych futbalom sa vlastne začínalo na základnej škole u pána učiteľa Cyrila Mikáta. Hoci jeho doménou bola turistika a volejbal, bol to on, ktorý začal poriadať turnaje o majstra školy za jednotlivé mesiace. Potom vybral z najlepších hráčov a vytvoril školskú jedenástku, ktorá hrávala priateľské zápasy s okolitými školami. Neskôr to boli obvodné súťažné kolá poriadané okresom. V školských zápasoch chlapci z našej obce spoznali dobrých hráčov zo susedných obcí -  Hajnej Novej Vsi a Krtoviec, s ktorými sme mali spoločnú školu. Aj pri prechode do základnej školy v Urminciach hrávali súťažné stretnutia pod vedením Igora Chrenku a priťahovali týchto spoluhráčov zo susedných obcí do nášho dorastu, nakoľko tieto obce dorast nemali. Veľa rokov sa dorasteneckým mužstvám venoval náš bývalý hráč, Marián Fulka, ktorý s chlapcami dosahoval veľmi dobré umiestnenia a dokonca aj súťaž vyhrali. Vychoval pre náš futbal veľa hráčov, ktorí sa neskôr uplatnili  v mužstve dospelých, za čo mu patrí úprimná vďaka. Neskôr pri mužstve dorastu pôsobil náš bývalý hráč Štefan Sedlár. Po ňom sa dorastencom začal venovať Ján Halás, ktorý v sezóne 2006 – 2007 so svojimi zverencami súťaž vyhral a mužstvo postúpilo do majstrovsta okresu. V uplynulej sezóne sa ako nováčik v silnej konkurencii umiestnili dorastenci v strede tabuľky. Aj Jánovii Halásovi patrí vďaka za starostlivosť a výchovu mladých hráčov.

Posledným článkom futbalu v obci je mužstvo starých pánov, ktoré sa svojou činnosťou snaží spestriť futbal v našej obci. Či už sú to hodové zápasy alebo v letných mesiacoch rôzne zápasy na vyplnenie, keď sa nehrá súťaž. V posledných dvanástich rokoch vyvrcholením sezóny pre starých pánov sú nezabudnuteľné futbalové zápasy a po nich spoločné tanečné zábavy s našimi priateľmi z moravskej obce Strání.


 

Turistický pochod na Podhradie s p. učiteľom Mikátom

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 
Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 
Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 
Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 
Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 
Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová

Podhradie 2013

Podhradie 2013
Autor: Janka Jančovičová


 
 

 

webygroup

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Upozornenie!!!

Upozornenie - separovanie a ukladanie odpadov!

Výlet - Východné Slovensko

18.10.2019 - 20.1.02019 - Výlet - Východné Slovensko

Vývozné kalendáre - 2. polrok 2019

Vývozné kalendáre - 2. polrok 2019

Zníženie energetickej náročnosti Obecného domu Horné Štitáre

Zníženie energetickej náročnosti Obecného domu Horné Štitáre

IBV Horné Štitáre – „Dolný koniec“

IBV Horné Štitáre – „Dolný koniec“

Informačná tabuľa - Obecné nájomné byty

Informačná tabuľa - Obecné nájomné byty

Výpočet miery vytriedenie odpadov za rok 2018

Výpočet miery vytriedenie odpadov za rok 2018

Výzva na predloženie cenovej ponuky

Výzva na predloženie cenovej ponuky - stavebné práce

Obecná knižnica

Obecná knižnica Horné Štitáre

PROJEKT - Rekonštrukcia verejného osvetlenia

"Rekonštrukcia verejného osvetlenia v obci Horné Štitáre"

Zverejnenie informácie

Zverejnenie informácie

Obchodná verejná súťaž - predaj obecných stavebných pozemkov

Nová IBV - nové obecné stavebné pozemky na IBV


6554671

Úvodná stránka